PRO MAJITELE
Pro majitele


ČIPOVÁNÍ

Čip je jedinou bezpečnou identifikací zvířete, pokud se zvíře ztratí. Každý členský stát EU vede evidenci očipovaných zvířat, a každý veterinář by měl vlastnit čtečku čipů. V místech shromažďování ztracených a nalezených zvířat (útulcích) je každé nové zvíře „přečteno čtečkou čipů“. Má-li čip, je majitel dohledán a zvíře zachráněno.

Čipovat lze veškerá zvířata – psy, kočky, ptáky, hady, drobná zvířata apod. Čip je váleček o rozměrech cca 8x1,5 mm, který je pomocí jehly injikován pod kůži do podkožního pojiva většinou v oblasti levého ramene. Čip je inertní, tzn. nevyvolává žádnou reakci tkání proti sobě.

Zvíře lze čipovat v kterémkoliv věku. V případě, že si pořídíte např. štěně, doporučujeme očipovat jej po dokončení základních preventivních opatření (vakcinace), ideálně mezi 3. a 6. měsícem věku. Dospělé zdravé zvíře lze očipovat kdykoli. Při čipování je vydán také mezinárodní „EUROPAS“.

Je nezbytné používat pouze čipy splňující platné ISO normy. Pouze takové čipy jsou rozeznávány certifikovanými čtečkami.

Pokud má zvíře platný „EUROPAS“ a jsou splněna nezbytná preventivní opatření uvedená v Europase (ošetření proti klíšťatům a tasemnici rodu echinokokus ne starší než dva dny před překročením hranic), nepotřebujete již dvojí veterinární potvrzení ke každé zahraniční cestě v rámci EU. Stačí pouze mít platný EUROPAS.

Jezdíte-li s Vaším zvířetem do zahraničí, musí být podle zákona od 1.6.2004 označeno čipem. Nemá-li čip, nemůže zvíře překročit hranice.

Čipování je velkým přínosem v možnostech identifikace zvířat, proto každému majiteli doporučujeme své zvíře očipovat.

Investice do čipování se Vám vrátí, jakmile se zvířetem 2x překročíte hranice.

MVDr. Martin Sosnar, Ph.D., MBA


Zpět na rady pro majitele