Pro majitele


Uvažujete o koupi psa, kočky nebo jiného zvířete?

Uvažujete-li o pořízení psa, kočky, nebo jiného zvířete do Vaší domácnosti, je dobré pečlivě vybrat nejen jeho druh, ale v rámci druhu také plemeno či rasu.
Povahové vlastnosti jednotlivých plemen jsou totiž velmi odlišné. Zvíře, které si chcete koupit, by nemělo být ve Vašich očích pouze tím "NEJKRÁSNĚJŠÍM", ale hlavně "NEJVHODNĚJŠÍM.
Jste-li rozhodnuti, že si koupíte křečka, morče, gekona či hada, měli byste před koupí pozorně prostudovat co nejvíce materiálů o biologii daného zvířete, o jeho vlastnostech, zvyklostech, krmení a chovatelství obecně. Každý chovatel hadů by jistě dlouho dokázal vyprávět o tom, jak jsou jednotlivé druhy hadů odlišné ve svém chování, zvycích apod. Jsou druhy, které je možno chovat snadno, snášejí i chyby začátečníků, snadno se rozmnožují. Na druhou stranu není vhodné si vybrat chovatelsky náročný druh, protože Vám přinese spíše zklamání než radost. Nebojte se být studentem, začátečníkem, není nic horšího, než "NEPTAT SE" těch, kteří mají s chovem daného zvířete rozsáhlé zkušenosti a poradí Vám, jak se vyvarovat chyb, které oni udělali.
Chcete-li si koupit kočku a zejména psa, je nezbytné prostudovat spoustu materiálů o životě koček a psů, o plemenech a jejich vlastnostech, o jejich nárocích a v neposlední řadě také ceně, kterou za vlastnictví kočky či psa budete platit.
Existuje řada knih, obrovským zdrojem informací je internet. Hlavním kritériem by měl být důvod, pro který zvíře chcete. Chcete s ním chodit ven? Brát ho o víkendech na chatu? Na dovolenou? Nebo Vám naopak bude vyhovovat zvíře zdržující se většinou doma? Pes potřebuje chodit ven, je pro něj radostí absolvovat procházku a dělat Vám společníka na výletě ve stanu, zatímco kočka pro taková dobrodružství není a ačkoliv některé rády vyrazí zkoumat okolí, je zvířetem, které ven chodit nemusí!!
Dobře, vybrali jste psa. V této chvíli si musíte odpovědět na řadu dalších otázek týkajících se Vašich představ o společném soužití (o náplni času stráveném dohromady, o přepravě psa, o jeho hlídání a bydlení, krmení a veterinární péči, o případném využití v chovu nebo kastraci, v neposlední řadě také o finanční náročnosti chovu konkrétního plemene).
I když se poctivě na koupi psa připravujete, je nejlepším krokem, který byste měli před vlastním nákupem udělat, KONZULTACE s Vašim veterinářem, který na základě svých zkušeností a zjištění Vašich představ doporučí vhodná plemena, případně poradí, kde štěně koupit, a vysvětlí Vám, co od Vás koupený pejsek bude v prvních měsících svého života potřebovat. Chovatelé, kteří považují takovou konzultaci za "zbytečnou investici", většinou volí pro ně nevhodné plemeno, které neumí zvládnout, nedokáží vychovat, natož vycvičit, časem zjistí, že náklady na psa přesahují jejich možnosti a pes skončí zanedbaný a opuštěný na ulici, nebo v lepším případě v útulku.
Každý z nás denně z médií slyší, kolik takových zvířat a potažmo jejich (bývalých) majitelů, je.

Proto chcete-li mít radost ze společného soužití se zvířetem, neváhejte a obraťte se před jeho koupí na veterináře, který by Vám měl všechny potřebné informace poskytnout.