PORADNA / ODPOVĚDI
Pro majitele


NAŠE ODPOVĚDI NA VAŠE OTÁZKY
 
Otázka: Máme doma fenku Japonského čina. Jsou jí 3 roky. Najednou jí začala vypadávat srst a na kůži se objevily boláčky, které mokvaly a slepovaly kůži jako např. medem. Doporučili nám otírat tyto místa heřmánkem a zlepšilo se to. Nyní už má srst jako dříve, ale na bříšku se jí opět dělají velké mokvající a svědící boláky. A ať děláme co děláme, nějak se to nelepší. Jí a pije pravidelně.
Odpověď: Bez důkladné anamnézy, celkového vyšetření a posouzení změn na kůži je těžké zvláště s dermatologickým problémem poradit. Lokální terapii je často nutné doplnit celkovou léčbou a chovatelskými opatřeními. Lokálně používaný heřmánek má hojivé a zklidňující účinky, ale nepůsobí na bakterie, parazity, plísně, a další faktory, které mohou být příčinou nebo komplikací Vámi popsaných změn. Velmi důležitým kritériem je svědivost: škrábe Vaše fenka tato místa? Škrábala je předtím, než začala vypadávat srst a kůže mokvat nebo až poté? V jakém prostředí žije? Odblešujete ji pravidelně? Má kontakt s volně žijícími kočkami či psy? Pokud se problém nelepší, potvrzuje to fakt, že bude třeba udělat další diagnostické a terapeutické kroky. K lokálnímu ošetření Vám mohu doporučit přípravek zvaný Betadine, který je třeba naředit s vodou v poměru 1:100 na průhledný světle hnědý roztok a tím 2-3x denně léze potírat. Na základě Vašich informací si ale nemyslím, že Betadine sama o sobě problém vyřeší, a proto vřele doporučuji navštívit veterináře a udělat další kroky.
 
Otázka: Máme pyrenejského horského psa a mám obavy, jak bude reagovat na veškerý rámus a hluk, který nás s příchodem nového roku čeká. Můžete mi doporučit nějaký přípravek, který lze využít ke zklidnění psa, aby jeho stress zejména na Nový rok byl co nejmenší?
Odpověď: K sedaci psa za tímto účelem lze dobře využít přípravek zvaný Sedalin (acepromazin). Vyrábí se jako gel a tablety, má široké terapeutické rozmezí a individuální účinek. Pejsek by měl být jinak zdravý. Není od věci jeho efekt vyzkoušet několik dnů předem. Výrobce udává, že Sedalin působí 4-8 hodin a efekt nastupuje cca za ½ hodiny po podání. Z mých zkušeností efekt často přetrvává i 12 hodin či déle a psi na něj opravdu reagují individuálně. Nicméně dobře zvíře uklidní. Dávkování je uvedeno na obalu a dostanete jej u Vašeho veterináře. Lze využít i diazepam, avšak se Sedalinem mám dobré zkušenosti.
 
Otázka: Mám pražského krysaříka, který byl před 3,5 měsíci operován na oboustrannou luxaci čéšky u obou nožiček najednou. Bohužel dosud nepoužívá jednu nožku, proto jsem se obrátila na jiného veterináře. Byla mu odebrána krev, která prozradila možný zánět v kloubu - vzhledem k zvýšeným hladinám určitých veličin v krvi. Následně jsme s pejskem byli na rentgenu, kde se prokázalo, že v kloubu zánět je, jelikož na snímku byl kloub zahalen jakoby do mlhy a konce kloubu nebyly zcela jasně zřetelné. Druhá nožka, která byla také operována, je v pořádku - i dle rentgenu vypadá, že je naprosto zdravá. Krásně je vidět obrysy kloubu. Z kolínka mu tedy vzali punkcí ještě odběr tekutiny, bohužel se podařila odebrat jen trocha, takže mi pan doktor sdělil, že si není jistý, zda z tohoto vzorku budou schopni v laboratoři něco diagnostikovat. Řekl mi, že jsou 2 možnosti, jak postupovat a rentgen bude ještě konzultovat se svým kolegou. První možnost, u které mi řekl, že není velká procentuální šance na úspěch, je ta, že se pejskovi kolínko otevře a vyčistí se mu od zánětu, což je prý složitá operace. Druhá možnost, kterou by upřednostnil, je ta, že se hlavice kloubů uříznou a sešroubují, tím kosti srostou a pejska pak nic nebolí, ale nemůže ohýbat nožku v koleni. Nenamáhal by si páteř a tu druhou nohu, kterou používá. Ráda bych slyšela, respektive si přečetla Váš názor na tento případ. Je mi jasné, že nemůžete zcela objektivně tuto věc posoudit, jelikož neznáte výsledky a neviděl jste rentgen, nicméně doufám, že budete schopen mi napsat, zda je snad ještě jiná možnost. Můžete mi napsat, zda máte zkušenosti se záněty v kloubech - myslím případy, kde se podařilo nožičku zachránit tak, že byl kloub opět funkční?
Odpověď: Luxace čéšky je poměrně častý ortopedický problém u malých psů. Nepíšete, jak starý je Váš pejsek, což je jedno z důležitých kritérií. Vyšetření synoviální (nitrokloubní) tekutiny je kardinálním bodem při stanovování diagnózy při onemocnění kloubu, a jedná – li se o zánět zřejmý z RTG snímků, pak rozlišení typů zánětu. Hodnotí se přítomnost bakterií, typů buněk atd. v kloubu. Jsou – li na rentgenogramu již zřetelné změny na kostech, resp. kloubních hlavicích, je onemocnění vážné. Operace kolene složitou operací je, ale pokud je možné zachránit kloub funkční, je to vhodnější zákrok než artrodéze, tzn. odstranění kloubních chrupavek a znehybnění kloubu srůstem kostí tvořících kloub. Pokud však Váš lékař o artrodézi uvažuje, může to znamenat, že z RTG snímků je zřejmé tak závažné poškození kloubu, že šance na zachránění jeho funkce je velmi malá až mizivá. A protože artrodéze je závažným zákrokem, k definitivnímu rozhodnutí zcela správně volí konzultaci s kolegou. Terapeutické možnosti záleží na aktuálním stavu kolenního kloubu, na rozsahu postižení kloubních hlavic, věku psa, jeho hmotnosti atd. Postup Vašeho nynějšího lékaře se mi jeví správný. Není – li poškození kloubu závažné, pak operace a jeho „vyčištění“ může v řadě případů velmi pravděpodobně pomoci zachovat jeho funkci.
 
Otázka: Mám 9 let starého psa boxera. Během posledních 14 dnů u něj pozoruji inkontinenci, která se projevuje zvláště, když sedí nebo leží. Má pokročilou spondylózu, RTG dutiny břišní prokázalo zvětšený močový měchýř. Vyšetření prostaty je negativní, stejně tak vyšetření moči. Jakým způsobem lze inkontinenci léčit?
Odpověď: Děkuji za výborně podané informace. Mám pouze 3 další otázky. 1. Byl vyšetřen močový sediment a provedena kultivace moči? 2. Jaké vyšetření prostaty bylo provedeno? 3. Je pes vykastrovaný či nikoli? Ke stanovení diagnózy nedostatečné funkce svěrače močového měchýře je nutné provést mimo celkové klinické vyšetření již zmíněné kultivační vyšetření moči odebrané cystocentézou, mikroskopické vyšetření močového sedimentu, odběr a vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření močopohlavních cest. Musíme k ní totiž dojít vylučovacím způsobem, protože přímý test na posouzení funkce svěrače není dostupný. Pokud jsou tato vyšetření negativní, je možno zvažovat zmíněnou diagnózu. K léčbě lze využít efedrin nebo pohlavní hormony. Já upřednostňuji medikaci efedrinem, jelikož je snadná, nesetkal jsem se za dobu svého působení jako urolog na VFU v Brně s negativními účinky a naopak ve všech případech, kdy jsem ho použil, výborně fungoval.
 
Otázka: V rodině máme středoasijského pasteveckého psa, stáří přibližně 3 roky. Vždy dvakrát do roka má problém se srstí. Stává se, že mu nepravidelně pelichá část těla s tím, že některé partie jsou značně vidět na první pohled, tato situace se vždy opakuje na jaře a na podzim. U současného veterináře vždy dostal injekci s blíže mi neznámou látkou a po týdnu byla srst stabilizovaná a pelichání přestalo. Obracím se na Vás s otázkou, zda není problém v životosprávě či jinde u nás chovatelů a případně, co máme udělat pro to, aby nepravidelné, lokální pelichání přestalo.
Odpověď: Kvalitu srsti ovlivňuje velké množství faktorů (určitý podíl je přiřazován již dědičnosti, velmi významnou roli hraje celkový zdravotní stav zvířete, zejména pak hormonální rovnováha, výživa a také péče o srst (vyčesávání, trimování atd.). Pravidelná výměna srsti (línání) je řízena hormonálně na základě změny světelné délky dne a změny venkovní teploty. U psů chovaných doma (tzn. v bytě) dochází k celoročnímu línání se zvýrazněním na podzim a na jaře. Důvodem je fakt, že teplota v bytě je víceméně stálá, což omezuje vliv vnějších podmínek. Ve Vašem případě by bylo nezbytné provést důkladné dermatologické vyšetření (znát rozmístění ložisek ztráty srsti po těle, prohlédnout si daná místa, udělat kožní seškraby, eventuelně vzít vzorek na kultivační vyšetření). Většinou je nutné vyšetření doplnit rozborem krve, a pokud by příčina stále nebyla zřejmá, pak odběrem kousku kůže (tzv. biopsií kůže – válečku hloubky cca 0,5 – 1 cm a průměru cca 3 mm) a jeho histologickým vyšetřením. Potřebovala bych také vědět, jakou injekci Váš veterinář použil, jaká byla reakce apod. Do možných příčin spadá řada možností, které bychom výše uvedenými vyšetřeními postupně vylučovali, abychom získali definitivní diagnózu. Existuje onemocnění zvané sezónní alopecie trupu, které by mohlo odpovídat Vámi popisovaným příznakům, ale bez výše uvedeného postupu není možno Váš případ jakkoliv uzavřít. Kdybychom vycházeli z předpokladu, že Váš pes je kromě zmíněného problému zdravý, pak jediným faktorem, který by bylo možné z Vaší strany ovlivnit ihned, je výživa a péče o srst. Pro zdravý růst a vývoj chlupu je nezbytné, aby krmná dávka obsahovala kvalitní bílkovinu, esenciální mastné kyseliny, vitaminy A,B a C a ze stopových prvků také zinek a měď. Všechny tyto jmenované látky jsou obsaženy ve správných poměrech ve většině kvalitních kompletních (tzn. granulovaných) krmiv pro psy. Výborné zkušenosti máme zejména s krmivy značky Eucanuba, Hill´s, Waltham (řada Advance nebo Royal canin). Doporučila bych Vám zkusit krmit některou z výše zmíněných značek. MVDr. Kateřina Vondráková
 
Otázka: Prosím o radu, jak pečovat o nachlazeného pulročního venkovského kocoura, prská, kýchá a slzí mu oči. Zázemí má ve stodole v poměrně teplých textilních podložkách, krmíme ho jednou denně teplejším mlékem a granulemi či masem.
Odpověď: Symptomy, které popisujete, jsou příznaky tzv. kočičí rýmy (infekční rinotracheitidy), jejíž primární původci jsou viry z rodu Calicivirus a/nebo Herpesvirus. Toto primárně virové onemocnění je však často komplikováno bakteriemi rodů Chlamydia a Mykoplazma, zvláště u koťat a obecně volně žijících koček s nižší možností péče o zvíře a zejména nemocné oči. Dalšími příznaky mohou být bolestivé eroze v dutině ústní, a zvíře poté přestává přijímat krmivo. Pokud bakterie toto onemocnění nekomplikují, jsou veškeré sekrety z očí i nosu průhledné až jemně bílé, bez zápachu. Léčba pak zahrnuje tepelnou pohodu - kocour nesmí ven, oči vyplachovat 3-4x denně desinfekčními kapkami (Lacrisyn, Ophtalmo-Septonex, borová voda) asi 10-14 dnů, kvalitní strava doplněná o přídavek vitaminů (Vitamix, Giom). Pokud jsou zahleněny dýchací cesty, pak navíc bronchosekretolytika. Pokud ovšem bakterie zkomplikují tuto nemoc, pak se sekrety zbarví do žluta a mohou začít páchnout. V tomto případě je nezbytné nasadit i antibiotika. Pokud se dané onemocnění neléčí, jsou výsledkem chronické záněty sliznic na hlavě, které mohou vést ke srůstům víček, potažmo i ke ztrátě zraku, zhoršování celkového zdravotního stavu i úhynu. Velmi důležitou prevencí před tímto onemocněním je vakcinace. Standardní vakcinace koček infekční rýmu zahrnuje.
 
Otázka: Vážený pane doktore, mám doma asi 3 měsíční korelu a na spodní části ocasniho peří má pravděpodobně nějaké parazity. Jsou to 3mm dlouhé tmavé čárky, které občas lezou. Jak mám korelu těchto parazitů zbavit? Nebo si s nimi musí korela při čistění peří poradit sama? Jinak vypadá zdravě.
Odpověď: Pokud opravdu vidíte v peří Vaší korely vlastním okem pohybující se tvorečky, pak to s největší pravděpodobností budou všenky rodu Mallophaga. Pro potvrzení všenek je vhodné získat 1-2 tyto parazity a přinést spolu s korelou Vašemu veterináři, který je mikroskopicky identifikuje. K odstranění všenek často stačí jediná aplikace látky zvané permethrin, patřící mezi pyretroidy, což jsou látky usmrcující bezobratlé živočichy. Pro obratlovce toxické nejsou. Prodává se ve sprejích (BIO KILL, Difussil), které je nutno aplikovat dle návodu výrobce na obalu. Váš veterinář Vám vysvětlí i další případné nejasnosti.
 
Otázka: Očkování - prosím o radu okolo očkování, nerada bych něco zanedbala. Máme doma štěně pražského krysaříka, které bylo očkováno poprvé až v 15. týdnu, a to vakcínou firmy Bioveta - Biocan Puppy proti parvoviroze a psince. Na přeočkování jsem pozvána až za měsíc. Má otázka tedy zní - není to pozdě? A pokud ano, mám jít k jinému veterináři a raději nechat očkovat jinde? Na co všechno byste mi doporučili štěně očkovat?
Odpověď: Primovakcinace, to znamená první sada očkování psa v jeho životě, by měla být zahájena mezi 6-9 týdnem věku štěněte, zejména podle kvality imunitního stavu jeho matky. Vakcinace Vašeho pejska tedy byla zahájena později, ale volba vakcíny byla správná a interval pro revakcinaci se vždy pohybuje mezi 2-4 týdny, takže za měsíc je zase téměř v pořádku. Nicméně, pokud navštívíte Vašeho lékaře za tři týdny od aplikace první dávky, budete přesně v intervalu doporučovaném výrobci i veterináři. Pokud jste se službami Vašeho veterináře spokojená, držte se ho, z lékařského hlediska postupuje správně. Standardní vakcinace psa zahrnuje 6 nemocí - psinku, parvovirózu, hepatitidu, infekční kašel, leptospirózu a ze zákona povinnou vzteklinu. Je však vždy nutné zvážit případ každého jednotlivého pejska a navrhnout jemu vyhovující vakcinační program.
 
Otázka: Co je anestezie?
Odpověď: Je v podstatě zahájena sedací pacienta, ale jsou podány další přípravky (celková anestetika), které navodí i úplnou ztrátu vědomí. Je používána pro veškeré složitější chirurgické zákroky (kastrace, zákroky v dutině břišní, na kostech apod.) Existují dvě varianty celkové anestezie 1. injekční (kdy jsou podávána veškerá léčiva v njekční formě) a 2. inhalační (kdy je po injekční aplikaci sedativ pacient intubován tracheální kanylou do průdušnice a anestetikum vdechuje)
 
Otázka: Co je sedace?
Odpověď: Je stav navozený injekční aplikací léčiv, způsobující myorelaxaci (uvolnění svalů) a analgezii (ztrátu vnímání bolesti). Vědomí je částečně zachováno. Sedace je využívána např. při čištění zubů ultrazvukem, při důkladnějším ošetření uší, jednoduchém ošetření ran, často při rentgenologii kostí. Po provedení zákroku lze většinou pacienta "vzbudit". Pro provádění chirurgických zákroků je sedace nedostatečná, a musí být doplněna použitím celkových anestetik.