KDO JSME 
Pro majitele


MVDr. Martin Sosnar
Zpět na seznam publikací
Krmení způsobem BARF z pohledu veterináře (bones and raw food diet)

Krmení způsobem BARF (= syrové maso + kosti + zelenina + ovoce) se v současné době veze na vlně popularity. Je však dnešní BARF pokrokem? Nebo spíše krokem zpět? Krmivo by pohledu veterináře mělo splňovat dva hlavní parametry: 1) mělo by být KOMPLETNÍ, a 2) mělo by zajistit ZDRAVÍ zvířete (u potravinových zvířat ještě užitkovost). Dále ho zajímá jednoduchost či komfort krmení – dostupnost a skladování krmiva, příprava krmné dávky.
Z pohledu složení rozdělujeme krmiva na kompletní (kvalitní granulovaná strava) a nekompletní (konzervy; doma připravované krmení; nekvalitní granulovaná strava). Kam však zařadit BARF? Prapředek psa (stejně jako dnešní divoké šelmy) žil takto: jednou či dvakrát za týden ulovil nějaké zvíře níže v potravním řetězci (např. přežvýkavce) a sežral VŠE - kůži, vnitřnosti, kosti, mozek, vazy, chrupavky a tak dodával tělu VŠE potřebné. VŠE bylo čerstvé, mělo maximální nutriční hodnotu a stravitelnost.
Jestliže bychom dnes dokázali zajistit totéž, a měli stejného psa, jaký se kdysi živil BARF, je pro něj BARF KOMPLETNÍM A NEJLEPŠÍM KRMENÍM.
Chováme však dnes stejné psy jako byli jejich předchůdci? Krmíme je 1-2x týdně? Má Váš pes/Vaše plemeno schopnost sežrat nějaké zvíře? Má na to zuby? Má na to trávení? A hlavně: jste schopni dnes zajistit čerstvě zabité zvíře, když je třeba Vašeho psa nakrmit? …. Jestliže jste si na všechny otázky odpověděli ANO, pak krmte BARF. Nic lepšího nemůžete svému psovi dát. Připravte se však na to, že ekonomicky BARF patří k nejdražším způsobům krmení.
Odpověděli jste však na některou otázku NE? Pak BARF vhodným krmením pro Vašeho psa nebude. Jestliže byste vždy znali nutriční hodnotu (obsahy jednotlivých živin) syrového masa, kostí, zeleniny a ovoce, které hodláte psovi dát, a dokázali je sestavit tak, abyste splnili doporučné denní dávky živin pro psa dané velikosti, plemene, využití a věku (což předpokládá znalost výživy psa), a máte vhodného psa, pak BARF stále může být vhodným krmením. Sami však cítíte, že je velmi nesnadné, ne-li nemožné, splnit uvedené předpoklady.
Pravdou totiž je, že chovatel dnes není schopen zajistit svému psovi potřebný příděl „čerstvého zvířete“. Mražené maso se skladuje v mrazicích boxech při teplotách až -18°C i po několik týdnů. Nutriční hodnota, obsah vitaminů i stopových prvků klesá úměrně s teplotou a dobou skladování.
Bez přídavku komplexních vitaminozně minerálních krmných doplňků je tedy dnešní BARF krokem zpět. Je možné jej využít u vhodných plemen jako alternativní krmení, je však naprosto nutná suplementace vitaminy a minerály. Nehovořím však o přidávání oblíbeného vápníku, resp. vitaminu D. Je nutno sáhnout po komplexním nutričním doplňku ve farmaceutické kvalitě s deklarovaným obsahem vitaminů a minerálů. Je nutné, abyste si na letáku přečetli např.: Uvedeným dávkováním dodáváte Vašemu psovi 1 doporučené denní dávky vitaminů a minerálů obsažených v přípravku. (Druhou polovinu doplníte krmením). Jen nyní totiž víte, co a kolik dáváte.
Jako veterinář musím nakonec doplnit ještě jeden aspekt, týkající se „nekrmení granulemi“. Pokud majitel navykne svého psa pouze na SYROVOU/VAŘENOU stravu s přílohami (tedy ne suché granulované krmivo), pes si bude v budoucnu na granule zvykat velmi těžko či vůbec. Jakmile tento pes dosáhne geriatrického věku a začnou se u něj objevovat zdravotní problémy (močové kameny, srdeční selhání, selhávání ledvin, jater, nemoci slinivky), je klíčovým léčebným přístupem krmení komerčními granulovanými dietami. Pokud pes není na granule zvyklý a potřebné diety odmítá, ohrožuje jej to na zdraví i na životě.
Vybrat správné kompletní krmivo, které bude vám i vašemu psu vyhovovat ve všech směrech, bývá náročné a každý způsob výživy má svá pro i proti. Pokud je vaší volbou BARF, nezapomínejte jej doplnit vhodnými nutričními doplňky ve farmaceutické kvalitě. O správném složení krmné dávky se poraďte s odborníkem. Za odborníky nepovažujte "všeználky" z internetových diskuzí, ale vaše otázky směřujte především k veterinárnímu lékaři.

MVDr. Martin Sosnar, Ph.D., MBA

Zpět na seznam publikací