PRO MAJITELE
Pro majitele


VAKCINACE KOČEK

Očkování (vakcinace) koček patří společně s odčervením a kastrací mezi základní preventivní zákroky. Každá kočka by měla absolvovat vakcinaci základní, a to proti panleukopenii (napadení bílých krvinek, průjem), infekci horních cest dýchacích (kočičí rýma), a vzteklině. Nadstandardní (ale velmi vhodná) vakcinace zahrnuje leukemii koček (FeLV). Za volitelné považujeme vakcinaci proti infekční peritonitidě (FIP) a chlamydióze (onemocnění dýchacích cest, přenosné na člověka!).

Ideální věk pro zahájení základního očkování kotěte je cca 8 týdnů. Aby byla navozena plnohodnotná ochrana proti infekcím, musíme po cca 3 týdnech provést přeočkování. Stejně postupujeme u starší kočky, která nebyla nikdy očkována. Následné očkování se provádí v intervalu 1 rok. Vakcinovat bychom měli pouze zvířata zdravá a ne březí.

Kočičí leukémie (FeLV), je závažné virové onemocnění způsobující pomalé oslabování imunitního systému. K nakažení dochází slinami, močí a trusem (kýchání, vzájemné čištění koček, krmení ze stejné misky, stejné toalety, pokousání). Proto nejčastěji onemocní kočky venkovní, kočky v útulku, ale i v hotelu či na výstavě. Infikovaná kočka přenáší virus na koťata - i koťátko, které si koupíte, může být již infikováno. U koťat se nejčastěji projevuje nechutenstvím, apatií, horečkou a velmi často úhynem. U starších koček zaznamenáváme opakované infekce dýchacích cest (kašel), trávicího aparátu (průjmy), nebo zjistíme nádory – lymfom střev, jater, ledvin.

Většina postižených koček hyne do tří let po nakažení. Dosud není známo, jak leukemii koček vyléčit. Proto bychom měli dbát na prevenci, a tou je očkování, které můžeme provést společně s očkováním základním nebo kdykoliv samostatně. Před očkováním proti FeLV musíme však předem provést test, zdali již není kočka infikována. Test se provádí z kapky krve přímo v ambulanci a výsledek je znám do 10 min.

MVDr. Martin Sosnar, Ph.D., MBA


Zpět na rady pro majitele