PRO MAJITELE
Pro majitele


Zuby

Na potíže se zuby řada z nás nerada vzpomíná. Ve vztahu k psům, kočkám a drobným zvířatům je nutno si uvědomit, že: „I oni mají zuby“.

O zuby je vhodné pečovat již od raného mládí, zejména u malých a středních psů a koček. Pro psy a kočky existují speciální zubní pasty (enzymatické), které rozpouští zubní plak (lidské zubní pasty nefungují!). Existují také speciální kartáčky – oboustranné a gumové kartáčky na prst. Se zubním kamenem však již tyto pomůcky nic neudělají! Ten je třeba odstranit, nejlépe zubním ultrazvukem, prováděným po zklidnění (sedaci) pacienta.

Při tomto „parodontologickém ošetření“ odstraníme zubní kámen, zrevidujeme ústní dutinu a extrahujeme uvolněné a bolestivé zuby, které již neplní svoji funkci. Po sedaci je pacient injekcí opět vzbuzen a může odejít domů. Před parodontologickým ošetřením a několik dnů po něm podáváme antibiotika, abychom zabránili infekci uvolněnými bakteriemi, žijícími v zubním kameni.

Preventivně lze podávat také žvýkací plátky, uvolňující při žvýkání enzym rozpouštějící zubní plak (avšak hůře, než pasta při čištění zubů).

MVDr. Martin Sosnar, Ph.D., MBA


Zpět na rady pro majitele