PRO MAJITELE
Pro majitele


Proti blechám a klíšťatům

S příchodem teplých dnů se opět začínáme setkávat s různým hmyzem. Z pohledu veterináře vystupují do popředí klíšťata a blechy. Je třeba se připravit na to, že psi i kočky začínají nosit domů přisátá klíšťata obvykle již v březnu.

Klíšťata přenášejí řadu nemocí – na zvířata i na člověka. V minulých číslech jsme psali o Lymské borelióze, proti které lze psy očkovat. Pro člověka vakcína zatím neexistuje. Proti klíšťové encefalitidě, která podle některých zdrojů postihuje psy také, psy očkovat nelze (člověka naopak ano).

Blechy, žijící na všech druzích zvířat, čile mění své hostitele – rezervoárem bývají volně žijící kočky, z nichž se blechy šíří na Vaše psy a kočky. Doma kladou vajíčka do koberců a tkanin, a vylíhlé larvy se živí zbytky v nich nashromážděnými. Blechy mohou příležitostně kousnout i Vás, ale nechutnáte jim, proto příště raději opět vyhledají zvíře.

U psů i koček je častá alergie na bleší kousnutí – výrazné celotělové svědění po jednom jediném kousnutí. Obecně každé kousnutí může skončit infekcí a zánětem v místě ranky. Ve střevech blech se vyskytují vajíčka střevních parazitů (tasemnice), kterými se pes nebo kočka po chycení blechy v kožichu a jejím rozkousnutí ihned nakazí.

Proti blechám i klíšťatům je dostupná řada přípravků v různých formách - spot on (kapka za krk – jednoduché nanesení), spreje, obojky. Pouze některé přípravky však mají i repelentní účinek. Tzn. klíšťata i blechy jsou odpuzovány, ke kousnutí nedochází, a tím je předcházeno všem výše popsaným potížím. Tyto přípravky upřednostňujeme!

Doporučujeme navštívit veterináře, vybrat ten správný a aplikovat jej již od března. Aplikaci opakujte, jakmile opět najdete větší přisáté klíště na Vašem zvířeti (v cca dvouměsíčních intervalech).

MVDr. Martin Sosnar, Ph.D., MBA


Zpět na rady pro majitele